• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer
  • HOME
  • ABOUT CHINA
    • NEWS
    • TESTIMONIES
    • OP-EDS
    • FEATURED
    • GLOSSARY
    • CHINA PERSECUTION MAP
  • FROM THE WORLD
    • NEWS GLOBAL
    • TESTIMONIES GLOBAL
    • OP-EDS GLOBAL
    • FEATURED GLOBAL
  • INTERVIEWS
  • DOCUMENTS AND TRANSLATIONS
    • DOCUMENTS
    • THE TAI JI MEN CASE
    • TRANSLATIONS
    • EVENTS
  • ABOUT
  • EDITORIAL BOARD
  • TOPICS

Bitter Winter

A magazine on religious liberty and human rights

three friends of winter
Home / Documents and Translations

A Szcientológia, a világi bíróságok és a kapcsolatmegszakításra/Fair Game (Szabad préda) elvre vonatkozó irányelvek. 2. Elnyomó személyek és fair játék

11/22/2022Massimo Introvigne |

Az elnyomó személy olyan nem szcientológus, aki megpróbálja elpusztítani a Szcientológiát. A rövid életű „fair game” (szabad préda) irányelv azt jelentette, hogy az ellenük való fellépést a Szcientológia egyházi bíróságai nem büntették.

Szerző: Massimo Introvigne

2./5 cikk Olvassa el az 1. cikket.

Read the original article in English.

Well beyond its historical meaning as a policy, “fair game” has now become a slogan used by the anti-cult opponents of Scientology.
A „fair game” (szabad préda), az irányelv eredeti jelentésén jóval túlmutatva mára a Szcientológia szektaellenes ellenzői által használt szlogenné vált. Hivatkozások.

A szcientológiai etika legvitatottabb részei közé tartoznak az „elnyomó személyek”, a „fair game” (szabad préda) és a „potenciális bajforrások” fogalmai. Ezeket gyakran félreértelmezik, és történeti kontextusba helyezve tisztázásra szorulnak.

1960-ban a szcientológia alapítója, L. Ron Hubbardszámos elmélkedést közölt azzal kapcsolatban, hogy mi az, ami a vártnál nehezebbé teszi a Szcientológia előrehaladását. Mint minden újonnan alapított vallás, a Szcientológia is számos forrásból származó külső ellenállásba ütközött. Hubbard kiemelte ezeket az ellenfeleket, akik tudatosan próbálták elnyomni a Szcientológiát, és „elnyomó személyeknek” (Suppressive Person – SP) nevezte őket.

Hubbard azt írja, „ELNYOMÓ SZEMÉLY-nek vagy CSOPORT-nak azt nevezzük, aki elnyomó tettekkel aktívan arra törekszik, hogy elnyomja, illetve megkárosítsa a szcientológiát vagy egy szcientológust. Azokat a cselekedeteket nevezzük ELNYOMÓ CSELEKEDETEK-nek, amelyek kitervelten a szcientológia vagy egy szcientológus szándékos hátráltatására vagy tönkretételére törekszenek.”

Ezeket a meghatározásokat az 1965. december 23-án kelt HCO (Hubbard Kommunikációs Iroda) Iránylevél tartalmazta, amely valójában egy 1965. március 7-i hasonló iránylevelet módosított (eredetileg tévesen 1965. március 1-re datálták). A bevezetett változtatások a december 23-i dokumentum alján vannak felsorolva.

Bár néhány rendelkezését később törölték, az 1965. december 23-i iránylevél elméleti tartalma miatt továbbra is döntő jelentőségű. Hubbard komor képet alkotott az SP-kről és motivációikról. „Az elnyomó személy igazi mozgatórugói – írja Hubbard – eléggé aljas, rejtett vágyakra vezetnek vissza. Az egyik esetben a feleség férje halálát akarta, hogy megszerezhesse a pénzét, és harcolt a Szcientológiával, mert férjét lelkileg jó állapotba hozta.”

L. Ron Hubbard az 1965-ben Forrás: lronhubbard.org.
L. Ron Hubbard az 1965-ben Forrás: lronhubbard.org.

Hubbard két különböző problémát tárgyalt: hogyan kezeljük az SP-t, és hogyan kezeljük azokat a szcientológusokat, akiket az SP befolyásolt és manipulált. Ami az első problémát illeti, Hubbard levele bevezette a „fair game” (szabad préda) irányelvét, amely később számtalan vita forrása lett. „Egy elnyomó személy vagy csoport ‘fair game’ (szabad prédává) válik – magyarázta Hubbard. – A SZABAD PRÉDA elv azt jelenti, hogy az ilyen személyt nem védik tovább a Szcientológia kódexei és alapelvei, illetve nem rendelkezik tovább a szcientológusokat megillető jogokkal.” Emellett, „Egy igazán elnyomó személyt vagy csoportot Szcientológusként semmiféle jog nem illet meg, és az ellenük elkövetett cselekedetek nem büntethetők a Szcientológia etikai kódexei szerint.”

Kétségtelen, hogy Hubbard az SP-t eredendően tisztességtelen személynek tekintette, de az utolsó mondatban van két fontos szó. Az első az „igazán”. Egy személy „elnyomónak” nyilvánítását nem szabad félvállról venni. „Mindazonáltal előfordulhat, hogy egy személyt vagy csoportot hamisan bélyegeznek elnyomó személynek vagy csoportnak” jegyezte meg Hubbard ugyanebben a dokumentumban. És figyelmeztetett arra, hogy „Nem szabad a fantáziánkat szabadjára engedni, hogy embereket megbélyegezzünk ezzel a címkével. Hibák, vétségek és bűnök elkövetése nem ragasztja rá a személyre vagy csoportra az »elnyomó személy« vagy »elnyomó csoport« címkét. Csak a főbenjáró bűnök elkövetése teszi ezt.”

„Főbenjáró bűnök” alatt Hubbard olyan cselekedeteket értett, amelyek tudatosan a Szcientológia elpusztítására irányultak. A mondat második kulcsfontosságú része az, hogy az SP-nek nincsenek jogai „szcientológusként”. A szcientológusok ellenük irányuló cselekedetei nem büntethetők a Szcientológia Etikai Bizottságai által. Nyilvánvalóan ez nem jelenti azt, hogy az SP elveszíti az állampolgári jogait. A levélben semmi sem buzdítja a szcientológusokat arra, hogy törvénytelen cselekedeteket kövessenek el az SP ellen.

A „fair game” (szabad préda) kifejezés azonban önkényes értelmezésre és visszaélésre volt alkalmas, nem is beszélve arról, hogy az ellenfelek hogyan használhatják fel a Szcientológia támadására. Három évvel a bevezetése után a „Fair Game (szabad préda) törvényét” egy másik, 1968. október 21-én kelt HCO-Iránylevél törölte. Nem meglepő módon a Szcientológia ellenfelei még mindig emlegetik a rövid életű „fair game” (szabad préda) irányelvet, hogy a Szcientológia Egyház által ellenük tett intézkedéseket jellemezzék.

A „fair game” (szabad préda) kifejezést a Szcientológia legvitriolosabb kritikusai továbbra is használják. Képernyőkép.
A „fair game” (szabad préda) kifejezést a Szcientológia legvitriolosabb kritikusai továbbra is használják. Képernyőkép.

De mi a helyzet azokkal a Szcientológián belül, akiket az SP irányított vagy manipulált? Őket potenciális bajforrásnak (Potential Touble Source – PTS) tekintették. Ezt a kategóriát 1965 előtt vezették be. Egy 1964. október 27-i HCO-Iránylevél címében a „Troublesome Sources” (azaz „Problémaforrások”) kifejezés szerepelt, és ez különbséget tett a „Threatening Sources” (Fenyegető források) különböző kategóriái között. A tíz kategória közül az első a következőkkel foglalkozik: „Azok a személyek, akik közvetlen kapcsolatban állnak olyan személyekkel (úgymint házassági vagy családi kötelék), akik ismerten ellenségesek a mentális vagy szellemi kezeléssel. Vagy a szcientológiával szemben. Gyakorlatilag az ilyen emberekre – még ha barátságosan közelítenek is a Szcientológiához – akkora nyomással nehezednek olyan személyek, akiknek túlzott befolyása van rájuk, hogy nagyon gyenge esetnyereséget érnek el a processzing során, és kizárólag azzal foglalkoznak, hogy bebizonyítsák, hogy az ellenséges elemnek nincs igaza.” Ők – folytatja az iránylevél – „Tapasztalat szerint, hosszú távon rengeteg bajt okoznak, ugyanis saját állapotuk ilyen stressz alatt nem megfelelően javul ahhoz, hogy hatékonyan megküzdjenek az ellenségességgel. Jelen idejű problémájuk nem elérhető, mivel az folyamatos…”

Hubbard elmélkedése arról, hogy a PTS-eket és az SP-vel való kapcsolatukat hogyan kellene kezelni a Szcientológián belül, vezetett a kapcsolatmegszakítással kapcsolatos irányelvekhez, amelyeket e sorozat harmadik cikkében tárgyalunk.

Tagged With: Church of Scientology

Massimo Introvigne
Massimo Introvigne

Massimo Introvigne (born June 14, 1955 in Rome) is an Italian sociologist of religions. He is the founder and managing director of the Center for Studies on New Religions (CESNUR), an international network of scholars who study new religious movements. Introvigne is the author of some 70 books and more than 100 articles in the field of sociology of religion. He was the main author of the Enciclopedia delle religioni in Italia (Encyclopedia of Religions in Italy). He is a member of the editorial board for the Interdisciplinary Journal of Research on Religion and of the executive board of University of California Press’ Nova Religio.  From January 5 to December 31, 2011, he has served as the “Representative on combating racism, xenophobia and discrimination, with a special focus on discrimination against Christians and members of other religions” of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE). From 2012 to 2015 he served as chairperson of the Observatory of Religious Liberty, instituted by the Italian Ministry of Foreign Affairs in order to monitor problems of religious liberty on a worldwide scale.

www.cesnur.org/

Related articles

  • L. Ron Hubbard, Scientology, and the Visual Arts. 4. Art and Illustration

    L. Ron Hubbard, Scientology, and the Visual Arts. 4. Art and Illustration

  • Hubbard, Scientology e le arti figurative. 5. Dilettanti e professionisti

    Hubbard, Scientology e le arti figurative. 5. Dilettanti e professionisti

  • L. Ron Hubbard, Scientology, and the Visual Arts. 2. The Myth of the Loose-Moraled Artist

    L. Ron Hubbard, Scientology, and the Visual Arts. 2. The Myth of the Loose-Moraled Artist

  • Hubbard, Scientology e le arti figurative. 8. Una spiritualità dell’arte

    Hubbard, Scientology e le arti figurative. 8. Una spiritualità dell’arte

Keep Reading

  • L. Ron Hubbard, Scientology, and the Visual Arts. 5. Professionals vs. Amateurs
    L. Ron Hubbard, Scientology, and the Visual Arts. 5. Professionals vs. Amateurs

    One becomes a professional artist by skillfully using the “ideal scene” and the “memory library,” two concepts typical of Hubbard.

  • Scientology, weltliche Gerichte und Trennungs-/Fair-Game-Richtlinie. 4. Trennung: Eine sich entwickelnde Richtlinie
    Scientology, weltliche Gerichte und Trennungs-/Fair-Game-Richtlinie. 4. Trennung: Eine sich entwickelnde Richtlinie

    Das Abbrechen der Verbindung zu einer Person wurde von Hubbard 1968 aufgehoben, aber 1983 als Ausdruck der „Freiheit zu entscheiden, mit wem man kommunizieren möchte“ wieder eingeführt.

  • L. Ron Hubbard, Scientology, and the Visual Arts. 8. Art and Spirituality
    L. Ron Hubbard, Scientology, and the Visual Arts. 8. Art and Spirituality

    Does Scientology offer a spirituality of the arts? Yes, answer some artists who are Scientologists.

  • Hubbard, Scientology e le arti figurative. 7. Artisti Scientologist
    Hubbard, Scientology e le arti figurative. 7. Artisti Scientologist

    Tramite i suoi Centri delle Celebrità, Scientology coltiva consapevolmente il rapporto con gli artisti, che si tratti di superstar dell’arte o di pittori “commerciali”.

Primary Sidebar

Support Bitter Winter

Learn More

Follow us

Newsletter

Most Read

  • Blaming the Victims: The Hamburg Shooting and the Jehovah’s Witnesses by Massimo Introvigne
  • The Donnie Yen Fiasco: A Uyghur View by Rebiya Kadeer
  • More Uyghur Criticism of Donnie Yen: Wasn’t He More Guilty than Will Smith? by Kok Bayraq
  • The “Buddhist and Taoist Clergy Database,” Another CCP Imposture by He Yuyan
  • The Suicide of the Pink-Haired Girl: How the CCP Exploited a Tragedy by Zhou Kexin
  • Second-Generation Unification Church Believers Discriminated in Japan. 3. Media Slander Leads to Discrimination by Masumi Fukuda
  • Russia: Pastor Moskvitin Sentenced to 1.5 Years in Penal Colony for “Brainwashing” by Massimo Introvigne

CHINA PERSECUTION MAP -SEARCH NEWS BY REGION

clickable geographical map of china, with regions

Footer

EDITORIAL BOARD

Editor-in-Chief

MASSIMO INTROVIGNE

Director-in-Charge

MARCO RESPINTI

ADDRESS

CESNUR

Via Confienza 19,

10121 Turin, Italy,

Phone: 39-011-541950

E-MAIL

We welcome submission of unpublished contributions, news, and photographs. Each submission implies the authorization for us to edit and publish texts and photographs. We reserve the right to decide which submissions are suitable for publication. Please, write to INFO@BITTERWINTER.ORG Thank you.

Newsletter

LINKS

orlir-logo hrwf-logo cesnur-logo

Copyright © 2023 · Bitter Winter · PRIVACY POLICY· COOKIE POLICY