Španielsky súd nariadil denníku, aby zverejnili odpoveď Jehovových svedkov na hanlivý článok z roku 2022. Súd zistil, že denník dostal nepravdivé informácie od združenia nespokojných bývalých svedkov a zverejnil ich bez overenia.
od Massima Introvigne
Read the original article in English.


Jehovovi svedkovia v Španielsku vyhrali dôležitý súdny spor so španielskym denníkom „El Mundo“, ktorý 21. novembra 2022 uverejnil ohováračský článok založený na informáciách poskytnutých antikultovou organizáciou Združenie obetí Jehovových svedkov. Súd prvého stupňa č. 1 v Torrejóne de Ardoz 2. októbra zamietol námietku denníka, že zodpovednosť nesie len Združenie obetí Jehovových svedkov. Nariadil „El Mundo“, aby zverejnil odpoveď Jehovových svedkov a zaplatil súdne trovy.
V rozhodnutí, proti ktorému sa možno odvolať, súd nielen uznal právo Jehovových svedkov na odpoveď, ale tiež sa venoval podstate prípadu. Súd zistil, že tvrdenia Združenia obetí Jehovových svedkov môžu náboženskú organizáciu poškodiť a sú nepresné.
Súd zhodnotil, že článok „spôsobil Jehovovým svedkom dokázateľné škody“. Už len „názov samotného článku obsahoval slovo ,sekta‘, ktoré má nespochybniteľne negatívne konotácie vo vzťahu k akémukoľvek náboženstvu.“ Príbehy pochádzajúce od Združenia obetí Jehovových svedkov podľa sudcov „objektívne poškodzujú dobré meno a dôveryhodnosť [organizácie Jehovových svedkov]. Napríklad tvrdia, že ide o náboženské združenie (ktoré označujú za ,sektu‘) so ,sektárskymi‘ praktikami, ktoré spôsobuje ,spoločenskú smrť‘ tým, ktorí ho opustia, že ,zakazuje‘ svojim členom oznamovať zločiny, že spoločensky izoluje svojich členov a že ,podporuje fyzickú a morálnu samovraždu‘ atď. Preto „z akéhokoľvek uhla pohľadu článok spomína obvinenia tretích strán, ktoré nepopierateľne poškodzujú náboženské združenie.“
Potom sudcovia skúmali, „či sú tvrdenia v článku nepresné“ a dospeli k záveru, že väčšina z nich je. V rozhodnutí sa uvádza, že „prvá vec, ktorá je zarážajúca, je už názov samotného článku, kde je žalujúca strana uvádzaná ako ,sekta‘ a následne sa v celom rozsiahlom texte používa výraz ,sektárske praktiky‘“. Podľa rozhodnutia „informácie v tomto prípade vychádzajú z tvrdení, ktoré sú jednoznačne nepresné, keďže Kresťanskí Jehovovi svedkovia sú náboženské vyznanie registrované vo Všeobecnej sekcii (menšinové náboženstvá), číslo zápisu 000068 registra náboženských subjektov vedeného na Ministerstve spravodlivosti, takže ide o jednu z mnohých legitímne uznaných denominácií v našej krajine. Preto klasifikovať žalujúcu stranu ako sektu je právne chybné, nakoľko v kontexte analyzovaného článku to znamená pripísať žalobcovi niektoré zhubné alebo škodlivé črty na rozdiel od ostatných náboženských vyznaní, ktoré sú právne zriadené v Španielsku.“


Po druhé, článok sa odvoláva na „svedectvá údajných obetí sexuálneho zneužívania v rámci náboženskej denominácie …, narážajúc na určitú situáciu v Austrálii, kde údajne ,zatajili viac ako tisíc prípadov sexuálneho zneužívania. ‘“ Článok tiež spomína „bývalého Jehovovho svedka, ktorý uvádza, že bol údajne zneužitý ,svedkami‘, pričom dospel k záveru, že tak ,zabíjajú tvoj život‘“, a „ďalšieho bývalého svedka, ktorý vysvetľuje okolnosti niektorých údajných znásilnení a ďalej hovorí, že ,sa mu neustále vyhrážali, že ak prehovorí, zostavia právny výbor… ‘“ Súd po starostlivom preskúmaní dospel k záveru, že „tieto tvrdenia nie sú presné a ďalej ovplyvňujú to, ako verejnosť vníma žalobcu, pretože na jednej strane neexistuje žiaden overiteľný záznam, že táto náboženská skupina ako celok bola odsúdená za vyššie uvedené nešpecifické prípady sexuálneho zneužívania v Austrálii, takže informácie o tom, že údajné udalosti v tejto oceánskej krajine boli utajené, sú nepresné. Na druhej strane, pokiaľ ide o konkrétne opisy údajného sexuálneho zneužívania, nejde ani tak o to, či je tvrdenie pravdivé alebo nie (v skutočnosti nebol poskytnutý žiadny dôkaz o akýchkoľvek odsúdeniach vyplývajúcich z takýchto obvinení, ak nejaké existujú), ale že pri odkaze na údajné sexuálne zneužívanie sa vždy používa množné číslo a hovorí sa o kolektíve a náboženskej denominácii ako celku sa pripisuje zodpovednosť za ,sexuálne zneužívanie spáchané v rámci skupiny‘, a teda nie osobám, ktoré v každom prípade spôsobili údajné zneužívanie alebo sexuálnu agresiu.“ Celkovo by mala byť časť článku týkajúca sa sexuálneho zneužívania „klasifikovaná ako nepresná“.
Po tretie, postup Jehovových svedkov spočívajúci v takzvanom ostrakizme alebo vyhýbaní sa, t. j. odporúčanie členom, aby sa nestretávali s bývalými členmi, ktorí boli vylúčení alebo verejne opustili organizáciu, je v článku označený ako odsúdenie týchto bývalých členov na „spoločenskú smrť“ a „tiché peklo“. Súd zistil, že opis praktík Združenia obetí Jehovových svedkov sa zakladá na „tvrdeniach, ktoré nie sú jasne dokázané, pretože jedna vec je uplatniť právo alebo slobodu rozhodnúť sa nadviazať vzťah s určitou osobou v rámci určitého náboženského vyznania alebo mimo neho a niečo iné je, ako sa uvádza v článku, že ‚tí, ktorí sú vnútri sekty, sú explicitne alebo implicitne nútení nadväzovať vzťahy iba s inými veriacimi‘“ – čo je „nepresné“.
Čo je ešte horšie, uvádza súd, „v článku sa výslovne tvrdí, že ,existuje dvojaký meter, pretože mnohí starší sú buď cudzoložníci alebo pedofili‘“ a že Jehovovi svedkovia „podporujú fyzickú a morálnu samovraždu“. Súd zistil, že týmto obvineniam „opäť chýba preukázateľný objektívny základ“ a sú „nepresné a extrémne poškodzujú povesť žalujúcej strany“.


Stručne povedané, Združenie obetí Jehovových svedkov bolo prichytené pri šírení nepravdivých informácií a denník „El Mundo“ bol prichytený pri tom, že zverejnil nepravdivé informácie bez overenia ich správnosti. „Nejde tu o vyvrátenie alebo cenzúru názorov – vysvetľuje súd – ale o to, právne sankcionovať chybné alebo priamo nepravdivé tvrdenia, ktoré takéto názory podporujú.“ Súd tiež potvrdil, že denník „je zodpovedný za obsah toho, čo šíri“, vrátane obvinení tretích strán. „Pripustiť opak – tvrdí súd – by bolo rovnaké ako legitimizovať akýkoľvek druh zverejnenia informácie založenej na nespochybniteľne falošných alebo nepravdivých tvrdeniach len preto, že tretia strana trvá na tomto chybnom pohľade na vec.“
Nie je to prvýkrát, čo médiá padli do pasce a zverejnili ohováranie, ktorými ich kŕmia antikultové organizácie, „experti“ na „sekty“ (v tomto prípade bol „expertom“, s ktorým sa robil rozhovor, Carlos Bardavío, právnik zastupujúci Združenie obetí Jehovových svedkov aj v inom prípade), či „odpadlícki“ bývalí členovia. Nie je to tiež prvýkrát, čo niektoré z médií – dokonca aj to, ktoré je členom The Trust Project – odmietlo zverejniť odpoveď náboženskej komunity na urážlivý článok. Toto rozhodnutie by malo dať týmto médiám lekciu. Je však nepravdepodobné, že sa tak stane. Niektorí novinári sú ako vrana v Ezopovej bájke, ktorá sa nechala oklamať líškou a prisahala, že sa to stalo naposledy, len aby sa pri najbližšej príležitosti nechala opäť nachytať.